понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą również za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia PVC buduje się w słonecznych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną i silnie gęstnieją. Mnóstwo powabu maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek lub kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, często również ekspansywnie rozkwitają, jednak potrzebują także wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastyku zdołają być niezwykle wysmukłe, lecz powinno się je regularnie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie plot konstruuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe z Wadowic stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий