среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na plotki PVC na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z plastiku stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastikowePolica na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ogrodzenia plastikoweTrzebnic na plot i furtkę sztachetowa stawia się z skał wielorakiego układu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o nierównych obrysach, wypada je trafnie dobierać tzn. tak, żeby forma każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий